Закон, що набрав чинності з жовтня поточного року, передбачає передачу роскомнадзору даних про розмови абонентів для боротьби з» сірими ” sim-картами. Якщо раніше оператори зв’язку повинні були в автоматичному режимі передавати відомству весь білінг, то тепер частина інформації буде передаватися тільки за рішенням суду.

Джерело зображення: claudio_scott/pixabay.com

Новий варіант постанови уряду, що регулює порядок надання операторами відомостей про абонентів роскомнагляду, опублікований на порталі regulation.gov.ru ще наприкінці жовтня.

Прийняті в кінці минулого року поправки в закон «про зв’язок» передбачали боротьбу з «сірими» sim-картами — часто оформлені на юридичних осіб карти використовуються фізичними особами або навіть злочинцями у власних інтересах. Як повідомляє «комерсант», згідно з прийнятими поправками, з 1 червня «всі нові клієнти-юрособи операторів<...>повинні з 1 червня реєструвати користувачів sim-карт в єдиній системі ідентифікації та аутентифікації», а роскомнагляд зможе запитувати відомості про дзвінки, передачу даних, розташування абонентів щодо базових станцій та іншу інформацію для перевірки дотримання закону.

Хоча в новій версії, підготовленій мінцифри, обсяг запитуваної інформації не зменшився, передбачається, що деякі з цих відомостей відомство зможе отримувати тільки за рішенням суду. Без суду можна буде запитувати інформацію про факти передачі даних, дзвінки, sms і геолокації по вишках зв’язку. При цьому для отримання інформації про міжнародний ідентифікаційний номер абонента, дату і час надання послуг і обсяги передачі даних відомству потрібно звернутися до суду. Крім того, білінг за два тижні роскомнадзор матиме право запитувати не частіше разу на шість місяців.

За відомостями telecomdaily в країні налічується близько 11 млн «сірих» sim-карт, причому їх число рік від року зменшується, хоча, на думку експертів, повністю витіснити їх з ринку навряд чи коли-небудь вдасться.

На думку експерта mobile research group, обсяг переданих даних дуже великий навіть після «реформи» документа, що проводиться мінцифри, а організація процесу передачі відомостей обійдеться операторам в 0,3-0,4% річної виручки. Йдеться про витрати на написання програмного забезпечення, організацію та обслуговування захищеного каналу, нарешті — набір нових співробітників. На думку експерта, ” мінцифри хоче собі більше повноважень, ніж зараз мають спецслужби. Останні можуть отримати доступ до білінгу громадян за запитом або рішенням суду».