Трохи більше тижня тому в мережі стали з’являтися скарги від власників материнських плат asus rog maximus z690 hero. У них вказується, що розташовані поруч з індикатором post-кодів і слотами dimm оперативної пам’яті два транзистора mosfet в буквальному сенсі вигорають з незрозумілої причини.

Джерело зображення: asus

З часом скарг стало більше і на них звернули увагу профільні відеоблогери. Наприклад, популярний youtube-канал jayztwocents провів власні тести з платою, яку він отримав на огляд. Він намагався спровокувати вихід з ладу зазначених транзисторів, але у нього нічого не вийшло. Зазначені mofsfet’и відповідають за подачу напруга 5 в на ряд різних компонентів материнської плати, включаючи підсистему живлення слотів для модулів пам’яті ddr5. Через вигорілі mofsfet’ов підсистема живлення озу не працює, про що сигналізує індикатор post-кодів, видаючи помилку 53. Внаслідок цього пк на цій материнській платі не запускається.

Джерело зображення: asus forums

На думку технічного експерта buildzoid, він виявив корінь проблеми. Оскільки у нього на руках не виявилося плати asus rog maximus z690 hero, весь аналіз він провів буквально по фотографіях власників, які вже зіткнулися з проблемою вигорілих транзисторів. На його думку, вся справа в поганому контролі якості asus, який не переконався в тому, що всі компоненти материнської плати встановлені правильно. Джерело всіх бід ховається не в самих транзисторах.

Зліва від зазначених транзисторів розташований полімерний конденсатор. На фотографії нижче він виділений червоним.

Джерело зображення: buildzoid

Buildzoid звернув увагу на те, що у більшості плат зі згорілими mofsfet’ами, цей конденсатор встановлений з порушенням полярності. На конденсаторі є мітка полярності, яка повинна розташовуватися праворуч. Зверніть увагу на фотографію нижче, де конденсатор встановлений правильно.

Джерело зображення: jayztwocents

У плати, що побувала у нас на огляді, конденсатор встановлений правильно. Мітка полярності знаходиться праворуч, як і належить.

Порушення полярності при установці конденсатора надає на нього підвищене навантаження при роботі, призводить до дуже сильного нагрівання, деградації, а потім і до виходу з ладу. Крім того, при неправильній установці конденсатора страждають сусідні транзистори, які в буквальному сенсі починають плавитися від високих температур сусіда.

Джерело зображення: asus forums

Теорія buildzoid така, що asus випустила партію плат з неправильно встановленими конденсаторами. Ймовірно, в стрічкову машину, яка відповідає за установку цих мікросхем на плату, конденсатори були завантажені не тією стороною. У своєму відео він також зазначає, що не на всіх платах asus rog maximus z690 hero, де зазначені конденсатори були встановлені неправильно, mofsfet’и вже згоріли. Але дуже висока ймовірність, що в майбутньому такий інцидент відбудеться.