Тиждень тому сформовано новий коаліційний уряд нідерландів, який відразу включився в розвиток вуглецево-нейтральної енергетичної бази країни. Це не тільки вітряні та сонячні ферми, але також атомні електростанції, які стануть ключем до досягнення нульових викидів нідерландів до 2050 року. Зокрема, вирішено будувати дві нові аес з планами введення в дію після 2030 року.

Джерело зображення: pixabay

На даний момент в нідерландах працює одна аес потужністю 482 мвт (аес «борселе»). Електростанція побудована компанією siemens і введена в експлуатацію в 1973 році. Вона пережила ряд модернізацій, включаючи переведення на паливо mox, що поставляється з казахстану. Ця аес забезпечує 3% внеску в електрогенерацію країни. Після введення в дію двох нових аес, точні плани про будівництво яких поки не затверджені, а також з урахуванням продовження термінів експлуатації аес “борселе”, загальний внесок атома в енергобаланс нідерландів підвищиться до 7 %.

Згідно коаліційної угоди, на будівництво нових атомних генеруючих потужностей в 2023 році виділять 50 млн євро, в 2024 році ще 200 млн євро і 200 млн в 2025 році. Всього до 2030 року в це буде вкладено інвестицій близько 5 млрд євро. Паралельно нідерланди будуть розвивати сонячну і вітряну енергетику, а також знижувати видобуток природного газу на території країни крім видобутку в основній частині північного моря (ліцензії на видобуток в прибережній зоні незабаром припинять видавати).

Рішення поставлених завдань дозволить знизити викиди co2 до 2030 року на 55-60 %, до 2035 року на 70% і до 2040 року на 80 %, щоб до 2050 року країна стала вуглецево-нейтральною по відношенню до електрогенерації і решті економіки, включаючи транспорт і домогосподарства.