Слідом за двома меморандумами про взаєморозуміння між двома польськими компаніями і японським і американським розробниками малих модульних ректорів послідував третій договір. Примітно, що третьою вступила на новий шлях компанією став великий польський оператор з продажу палива, газу та електрики — компанія unimot. Компанія зробила ставку на 77-мвте ммр американської nuscale і планує будувати аес-модулі на колишніх вугільних електростанціях.

Комплекс на модульних реакторах в уявленні художника. Джерело зображення: nuscale power

Як продавець електроенергії компанія unimot зацікавлена в чистій, стабільній і доступній за ціною енергії. Разом з американськими компаніями getka і nuscale поляки вивчать можливість зведення модульних реакторів на наявній основі. Сьогодні понад 70 % електроенергії в польщі виробляють вугільні електростанції і близько 50 % — для потреб обігріву. Вимоги до декарбонізації промисловості та економіки йдуть врозріз з усталеною практикою. Малі модульні реактори можуть стати виходом з тупикової ситуації, хоча все це-не обкатані на практиці проекти.

Додамо: вчора стало відомо, що дві польських компанії — хімічна synthos green energy і металургійна kghm — уклали меморандум про взаєморозуміння з японською ge hitachi nuclear energy і американською nuscale про будівництво в польщі перших в європейському союзі малих модульних реакторів (якщо проекти виявляться економічно виправданими після проведеного аналізу). Японці запропонували полякам 300-мвте реактор bwrx-300, а американці (nuscale) — 77-мвте-модулі від чотирьох до дванадцяти на об’єкт. Компанія unimot робить ставку на останні – вони обіцяють більш гнучке масштабування.