У 2017 році світ був схвильований вірусами WannaCry і Petya. Обидва ці шкідників належать до категорії ransomware – вірус-вимагач або шантажист. Вперше загроза була виявлена і класифікована в 2005 році, з тих пір вона принесла шахраям мільярди доларів.

Випадки ransomware частішають. Убезпечити себе ви зможете тільки в тому випадку, якщо будете знати, з чим маєте справу.

Що таке ransomware?

Ransomware – це форма шкідливого програмного забезпечення, яке непомітно проникає на комп’ютер або мобільний пристрій, що блокує доступ до файлів і загрожує видалити їх, якщо протягом певного часу користувач не перерахує шахраям деяку грошову суму.

Як можна підчепити ransomware?

Найчастіше вірус-вимагач ховається в додатках, які пропонується завантажити з неофіційних джерел.

Також шкідливий код може критися в електронних листах. Недостатньо обережний (або надто цікавий) користувач клацає по посиланню, через яку переходить на шахрайський ресурс.

Можна видалити ransomware?

Включений антивірус сам виявить ransomware, знешкодить і видалити шкідливий код. Якщо зі своїм завданням він не впорався, файли шкідників можна видалити вручну, зайшовши в систему через безпечний режим. Після цього систему необхідно просканувати на предмет наявності інших загроз.

Чи потрібно платити викуп?

Немає. Якщо на комп’ютер або смартфон потрапив вірус-шантажист, ні в якому разі не намагайтеся викупити доступ до пристрою: це не допоможе, ви нічого не отримаєте взамін. Але якщо ви все ж заплатите, в майбутньому зловмисники можуть повторно атакувати вас з тією ж метою.

До того ж не забувайте, що ви маєте справу зі злочинцями, а оплата викупу по суті є фінансуванням злочинної діяльності.

Як запобігти зараженню ransomware?

Хакери щодня придумують все більш витончені способи атак. Самий надійний спосіб протистояти їм – це регулярно встановлювати апдейти антивірусного ПЗ, як би банально це не звучало.

Вкрай обережно ставитеся до всякого роду пропозицій, які приходять в електронних листах і смс – в першу чергу до тих, де вас просять перейти за посиланням, щось подивитися, скачати, або оцінити. Деякі мобільні антивіруси (наприклад, Kaspersky Mobile Security і Kaspersky) здійснюють перевірку вхідних повідомлень до того, як ви їх відкриєте, і можуть своєчасно попередити про загрозу.

Всі експерти категорично не рекомендують завантажувати додатки з неофіційних джерел, тому що це найпоширеніший метод, що дозволяє хакерам поширювати зловредів.

Щоб не втратити важливі файли через атаки, не забувайте створювати резервні копії даних на окремому диску або в хмарному сховищі.

Джерело: http://igry-online.com.ua/