За даними мвс росії за 2020 рік кількість злочинів, скоєних з використанням мережі «інтернет» зросла на 91,3%, за допомогою засобів мобільного зв’язку – на 88,3%. Одним з популярних інструментів роботи кіберзлочинців є підроблені сайти інтернет-магазинів. Одна з найбільших мереж магазинів електроніки та побутової техніки«сітілінк» дала рекомендації покупцям, як відрізнити фішинговий сайт від офіційного магазину.

В першу чергу покупець повинен уважно подивитися адресу сайту магазину в рядку браузера. Захищені з’єднання мають ssl-сертифікат безпеки, який забезпечує шифроване з’єднання між користувачем і сайтом. Адреса сторінки буде починатися з https://. Символ ” s “позначає secure,» захищений«, також можна дивитися на символ» замочка” перед url. Ssl-сертифікат є підтвердженням, що сайт авторизований і належить конкретному власнику. Не варто переходити на сайт, якщо браузер повідомляє про проблеми або, що вендор, який видав даний сертифікат не відомий браузеру.

Необхідно уважно перевірити доменне ім’я сайту. Помилки, заміна букв цифрами і пропуск символів повинен насторожити користувача. Перевірити сайт можна в reg.ru. Варто подивитися і дату створення сайту, недавно з’явилася інтернет-вітрина викликає підозри в достовірності. У більшості великих компаній є сторінки в соціальних мережах, а також картки на геосервісах, де можна звірити коректність домену, не варто нехтувати цим методом.

Важливо перевірити наявність опису умов оплати і доставки, а також політики обробки персональних даних. Інтернет-магазин зобов’язаний вказати реквізити компанії, це публічна інформація і її відсутність також свідчить про шахрайської сторінці в інтернеті. Найчастіше реквізити розміщуються в» підвалі ” сайту. Угода користувача не є обов’язковим документом для розміщення на інтернет-вітрині. Великі ритейлери намагаються надати більше корисної інформації для покупців, і його наявність стає ще одним знаком, що користувач знаходиться на офіційній сторінці магазину.

Наповненість сайту також може допомогти виявити шахраїв. Інтернет-магазини, які давно існують на ринку, мають заповнені картки товарів з описом, фотографіями і характеристиками. Контакти, історія компанії, послуги, відгуки та інші розділи з якісною інформацією допоможуть переконатися, що сайт не є фішинговим. Чим більше заповнених сторінок і даних, тим менше ймовірність зустрітися з шахраями. Занадто низька ціна на товар в порівнянні з ринком, а також e-mail-розсилки з невідомих адрес з акційними пропозиціями частий інструмент залучення уваги кіберзлочинців.

«зараз інтернет-шопінг став дуже популярним у росіян, що стимулює шахраїв частіше винаходити нові схеми з отримання вигоди у користувачів, – розповідає анастасія скороходова, директор юридичного департаменту компанії «сітілінк». – ритейлери постійно стикаються з фішинговими сайтами. Ми регулярно проводимо моніторинг з пошуку сайтів-клонів компанії. При виявленні такого сайту компанія направляє претензію реєстраторам і адміністраторам домену, подає заяву в правоохоронні органи, а також позовні заяви до суду на адміністраторів домену. З початку 2020 року за допомогою наших фахівців було виявлено і закрито більше 20 фішингових сайтів, які видавали себе за нашу інтернет-вітрину. Ми прагнемо зробити онлайн-торгівлю безпечнішою для користувачів, співробітники контакт-центру компанії завжди готові проконсультувати покупців. Також ми завжди з вдячністю приймаємо зворотний зв’язок від користувачів про виявлення сайту-клону нашої мережі і максимально оперативно опрацьовуємо, виявлену проблему”.

Компанія рекомендує звертатися до перевірених продавців і не боятися онлайн-покупок. Одного разу перевіривши сайт на достовірність, покупець убезпечить свої фінанси і зробить подальшу співпрацю з ритейлером ще більш комфортним. Якщо користувач знайшов сайт-клон, то повідомивши інформацію в компанію, він не тільки убезпечить себе та інших покупців, але також допоможе боротися з кіберзлочинністю.