Одним з напрямків боротьби зі зміною клімату запропоновано пряме уловлювання вуглекислого газу з повітря, що можна здійснити ще на ранньому етапі викидів парникових газів, прямо на виробництві. Вчора в ісландії запустили найбільшу установку такого роду, хоча фахівці бачать в цьому прийом видобувних компаній, щоб не знижувати темпи спалювання викопних ресурсів.

Частина системи orca. Джерело зображення: climeworks

Система orca (“косатка”) являє собою вісім контейнерів, кожен з яких озброєний потужною нагнітаючою вентиляційною системою. Фільтри в кожному контейнері вловлюють вуглекислий газ з атмосфери, нагрівають його і змішують з водою, після чого закачують суміш в глибокі підземні сховища (колишні шахти і подібне), де вуглекислий газ буде зберігатися «тисячі років».

«косатка», за створенням якої стоїть швейцарська компанія climeworks і відома всім microsoft, розташована в 20 км від рейк’явіка і живиться від геотермальних джерел з дуже незначними викидами парникових газів. Це майже» зелений ” проект, так що обладнання orca з уловлювання co2 з повітря майже не залишає вуглецевого сліду під час своєї експлуатації.

На жаль, потужності “косатки” дозволяють за рік захопити всього 4000 метричних тонн вуглекислого газу. Це близько 1% від викидів середньої вугільної електростанції або 870 автомобілів. На тлі світового автомобільного парку до 2 млрд одиниць робота «косатки» не потрапляє навіть в похибку вимірювань. Тим не менш, до теперішнього часу в світі працювало тільки 15 подібних установок з сумарною можливістю прямого поглинання 9000 тонн co2 на рік. Введення однієї “касатки” відразу збільшив потужності з поглинання вуглекислого газу трохи більше, ніж на 40 %.

Задумано, і над цим працюють в урядах розвинених країн, що галузь з уловлювання co2 повинна розвиватися експоненціально, щоб до 2100 року видаляти з атмосфери від 100 до 1000 гігатонн co2. Але профільні фахівці бачать в цьому виверт видобувних компаній, які мають намір продовжити витягувати з землі викопне паливо і робити вигляд, що установки з прямого видобутку вуглекислого газу з повітря компенсують викиди.

” схеми уловлювання вуглецю не потрібні, неефективні, виключно ризиковані і суперечать справедливому енергетичному переходу і принципам екологічної справедливості, – йдеться у відкритому листі, підписаному сотнею екологічних груп в сша і канаді. – національні стратегії повинні бути націлені на відмову від використання викопного палива та інших горючих джерел в нашій енергетичній системі, а не просто на зниження інтенсивності їх викидів».

До цього можна додати недавнє дослідження по ефективності синього водню з позицій декарбонізації. Вперше було проведено наукове вивчення ефективності цього виду палива протягом усього циклу вироблення і використання. Виявилося, що звичайний природний газ при спалюванні викидає менше парникових газів, ніж процес отримання синього водню. Чи змінить це щось у ставленні до систем уловлювання co2? поки ні. Укладено чергові контракти на нові установки в техасі і норвегії. Можливо, вперед вийдуть німці з установками з видобутку палива з повітря. Час покаже.