Перед тим, як почати бесіду про ігри в жанрі sandbox, визначимося з термінологією. Справа в тому, що, коли я запитав колег “які ігри-пісочниці ви згадуєте?”, всі як один почали називати виживачі. Але факт в тому, що розглянутий жанр не зводиться лише до однієї версії. Безумовно, ігри-виживалки в більшості своїй є хорошими прикладами, але тільки ними жанр не обмежується.

Подивившись тлумачення в різних ігрових словниках і тематичних сайтах, можна зробити висновок, що ключовими критеріями для жанру є:

  • відкритий світ, який гравець досліджує. Але не завжди!
  • максимально повна участь гравця в світі гри, його вплив на оточення, починаючи з можливості створювати примітивний предмет з підручних матеріалів (наприклад, кам’яний ніж, як у печерних людей) до терраформування;
  • можливість створювати свій контент, наприклад квести для інших гравців.

І ось це практично безмежне різноманіття варіантів приводить нас до думки, що 100% гри-пісочниці зустрічаються вкрай рідко. Відразу згадуються хіба що minecraft і серія sims-ігри, що увібрали в себе ключові критерії жанру по максимуму. Але в нашому консервативному гоховському співтоваристві приводити їх як приклад некоректно через стереотип, що в ці ігри грають або малолітні школярі, або недалекі панянки. Звичайно ж, така думка вкрай примітивне і недалеке, але подібна версія має місце бути.

Але не все так сумно, як може здатися на перший погляд. Є десятки, якщо не сотні ігор, в яких той чи інший елемент sandbox представлений в достатній мірі, щоб зарахувати проект до розглянутого сьогодні жанру.

У цьому матеріалі я не стану ділити ігри на “кращі” або “гірші”, а лише перерахую ті, які, на мій погляд, гідні найпильнішої уваги.

No man’s sky

Дата виходу: 9 серпня 2016 року. Сайт гри: https://www.nomanssky.com.

Гра з важкою долею. Її часто наводять як приклад, коли заходить мова про фактично провальний старт, розгромної критики з боку гравців, але героїчної стійкості команди і ретельному виправленні недоліків, що в підсумку призвело до потрібного результату: у гри 70% позитивних відгуків в “стім” сумарно, і 92% “плюса” за останні 30 днів.

No man’s sky запропонує вам цілий всесвіт, повний мільйонів зірок і мільярдів планет, на які ви можете висадитися, досліджувати, будувати, добувати і ось це ось все. Ось так, не багато і не мало. Всі світи процедурно генеруються, а це означає, що ви не потрапите в два абсолютно однакових місця. Кожен світ унікальний.

Space engineers

Платформа: pc, xbox. Дата виходу: 28 лютого 2019 року.сайт гри: https://www.spaceengineersgame.com.

Ще одна пісочниця в космосі. Гравець будує космічні кораблі і станції, займається дослідженням небесних тіл, від астероїдів до планет, видобуває ресурси. У грі представлена реалістична фізика. Наприклад, всі об’єкти можна знищити і добути з них різні матеріали.

Крім цього, “інженери” пропонують такі режими:

  • творчий режим. Тут ви не обмежені в ресурсі і часу, можете створювати що завгодно в будь-якій кількості. Даний режим на ранньому етапі гри був єдиним з доступних гравцям.
  • режим виживання. Як зрозуміло з назви, гравцеві доведеться попітніти, щоб вижити в космосі. А це не тільки видобуток ресурсів і будівництво, а й постійний контроль показників здоров’я персонажа, рівня кисню і запасу енергії.

А ще в space engineers є мультиплеер, що додає в геймплей і космічні битви. Гра однозначно зайшла публіці. На момент написання матеріалу у space engineers 89% позитивних відгуків в”стім”.

Платформа: pc, macos.дата виходу: 6 травня 2013 року. Сайт гри: https://www.eveonline.com.

Завершимо тему космічних пісочниць широко відомої у вузьких колах популярної mmo з, мабуть, одним з найактивніших ком’юніті в мережі. Колосально величезна галактика, населена сотнями тисяч реальних гравців. У світі гри регулярно відбуваються події, масштабами і драматизмом не поступаються реальним історичним подіям. Стежити за черговою глобальною війною альянсів дуже цікаво, а новини з гри часто обговорюються і в неігрових змі. Guristas — one love!

У eve online 75% позитивних відгуків в “стім”.

Valheim

Платформи: pc, linux.дата виходу: 2 лютого 2021 року. Сайт гри: https://www.valheimgame.com.

Спускаємося з небес на землю, нехай і міфічну. Гра-феномен 2021 року. Шикарний приклад того, як п’ять одержимих однією ідеєю розробників з нікому не відомої студії втратили ніс титанам індустрії. Менш, ніж за рік гра продалася в кількості 8 мільйонів копій, але ж вона як і раніше знаходиться в ранньому доступі!

“вальхейм” — це класична виживалка від людей, які люблять виживалки, але терпіти не можуть сумну рутину, притаманну жанру. Гравцеві доступний величезний, процедурно генерований фентезійний світ скандинавських міфів і легенд. Головне завдання-знищити могутніх фантастичних тварюк, здатних кинути виклик не аби кому, а самому всеотцу одіну! чим вище прогрес гравця, тим сильніше опір світу і вище небезпека. Тому настійно рекомендую грати в” вальхейм ” разом з друзями.

Розробники ніяк не могли очікувати такого феноменального успіху. Через такий ажіотаж вони були змушені скорегувати свої плани з випуску доповнень і перенести їх на наступний рік. А зараз вони сконцентровані на поліровці гри, усунення багів і т.п.

Звичайно, зовсім без нового контенту нас не залишать, дуже скоро вийде dlc hearth and home, що розширює можливості з облаштування будинку і готуванні їжі.

У гри 96% позитивних відгуків в “стим”. Так, любов народу не купити. Без жартів: один з претендентів на звання “гра року”.

Rust

Платформа: pc, linux, macos. Дата виходу: 11 грудня 2013 року.сайт гри: https://rust.facepunch.com.

Прийшов час класики. Одна з найвідоміших sandbox-ігор в жанрі survival. Можна сміливо сказати, що” раст ” заклав певні канони, дотримання яких тепер є обов’язковим при випуску нової гри подібного жанру. Гравець опиняється в агресивному середовищі без гроша за душею і будь-яких ресурсів, крім вірного каменю — вашого кращого друга і союзника. Можете навіть придумати йому кличку. Упевнений, що розробники надихалися відомим на весь світ каменем-вихованцем. Детально описувати геймплей великого сенсу немає, все типово: досліджуємо збираємо ресурси, будуємо житло, створюємо екіпіровку, вмираємо від ворогів, сердимося, проклинаємо всю планету, повторюємо за новою. Звичайно, базовий набір “виживача”, на зразок голоду і спраги і температури тіла присутній. Вкрай рекомендується гра з друзями!

У rust 87% позитивних відгуків в “стім”.

Conan exiles

Дата виходу: 8 травня 2018 року. Сайт гри: https://www.conanexiles.com.

“конана” не просто так називають “клоном rust” – ці ігри дуже схожі за ключовими механіками, але rust вийшла значно раніше. Однак це порівняння жодним чином не принижує вигнанця, а фентезійний сеттинг по культовому світу роберта говарда додає особливого шарму і епічності.

Conan exiles-пісочниця-симулятор виживання з елементами rpg, де гравцеві пропонують кинути виклик негостинному світу хайборійської ери. Головний герой (ви) за якісь мерзенні заслуги в минулому засудили до смертної кари через розп’яття в пустелі. Але удача прихильна до вас: повз йшов у своїх справах легендарний варвар і вирішив вас врятувати від неминучої долі. Тепер ви надані самому собі, і попереду героя чекає довгий і тернистий шлях дослідження і виживання в землях вигнанців. Так, в” конані ” є сюжет, хоч і не такий докладний і захоплюючий, як в книзі-першоджерелі. Вам доступний повноцінний “джентльменський набір” виживалки з відкритим світом, і при бажанні ви можете побудувати хоч власну аквілонію, королем якої колись був кіммерієць.

Грайте з друзями або поодинці, перемагайте суворі погодні катаклізми, будуйте храми, моліться місцевим богам і перемагайте непростих босів за цінну нагороду.

У гри 78% позитивних відгуків в “стім”.

Якщо вам набридли нескінченні битви або дослідження неосяжних просторів всесвіту, то можна звернути увагу на “пісочниці”, в яких основний упор робиться на будівництві чого б то не було.

Rimworld

Платформи: pc, macos, linux.сайт гри: https://rimworldgame.com.

Симулятор колонії на планеті в науково-фантастичному сеттінгу. На початку гри вам запропонують на вибір одну з заготовлених систем штучного інтелекту( ші), і від даного вибору залежить майбутній ігровий процес, наскільки він буде багатий на ті чи інші події. Одна настройка дозволить грати в розслабленому темпі,Сконцентрувавшись на будівництві колонії, інша буде раз по раз пропонувати все більш складні виклики. Таким чином нова сесія завжди буде унікальною з досвіду, що плідно позначається на реіграбельності rimworld.

Як кажуть розробники, гра не про перемогу і поразку, вона розповідає про драми, комедії і трагедії, що відбуваються з колоністами.

У гри 98% позитивних відгуків в “стім”.

Factorio

Платформи: pc, macos, linuxдата виходу: 14 серпня 2020 року. Сайт гри: https://www.factorio.com.

Гра-величезна пісочниця, рожева мрія будь-якого промислового магната, адже тут вам пропонують забудувати цілу планету суцільними фабриками і заводами, які будуть добу безперервно вичавлювати всі ресурси з нещасної землі.

Звичайно, ви не з перших хвилин зможете загадити все навколо продуктами виробництва і вихлопних труб. Спершу гравцеві доведеться вручну добувати ресурси у вигляді руди і дерева, щоб створити прості механізми і провести лінії конвеєра. Але терпіння і праця все перетруть: і ось, ви вже перейшли в епоху електричної індустрії з усіма витікаючими зручностями у вигляді енергостанцій, переробкою вуглеводнів, виробництвом роботів-помічників та іншими радощами самозваного олігарха.

Ясна річ, що місцеві мешканці не дозволять безкарно знищувати красу і гармонію природи, і під проводом місцевих гретт тунберг підуть штурмувати ваш промисловий рай. Так що будьте готові до оборони.

На початковому етапі гри ви будете вручну рубати дерева, видобувати руду і створювати прості маніпулятори і транспортні конвеєри, але через деякий час ви, нарешті, зможете піднятися до енергетичної індустрії з величезними сонячними фермами, перегонкою і переробкою нафти, побудувати роботів і розгорнути логістичну мережу, налаштовану для ваших потреб в ресурсах.

Але жорстка експлуатація ресурсів планети не залишиться без уваги місцевих жителів, так що вам доведеться бути готовим постояти за себе і свою механічну імперію.

А якщо вам через якийсь час набриднуть існуючі карти, ви завжди можете створити свою, скориставшись внутрішньоігровим редактором карт.

У factorio 98% позитивних відгуків в “стім”.

Платформа: pc. Дата виходу: 19 березня 2019 року. Сайт гри: https://www.satisfactorygame.com.

Ви дивилися фільм deadpool 2? впевнений, що так. Там був такий епізодичний персонаж на прізвисько шаттерстар. Коли герої запитали у нього, чим же він виділяється, той відповів: “я просто краще вас всіх. У всьому”. Те ж саме можна сказати і про satisfactory в порівнянні з factorio. Ці ігри схожі по кор-механіці ще більше між собою, ніж “конан” і “раст”. Але в satisfactory все трохи краще. В першу чергу, гра розроблена на unreal engine 4 і є тривимірною. По світу гри ви можете подорожувати від першої особи, що додає занурення в те, що відбувається.

А в іншому вас чекає величезний відкритий світ (заявлено 30 кв.км.) незнайомої планети з унікальною флорою і фауною, детальна система будівництва ваших заводів і фабрик, транспорт і можливість гри в кооперативі. У компанії завжди веселіше!

У гри 97% позитивних відгуків в “стім”.

Безумовно, в даній статті не охоплено ще безліч шикарних ігор, які можна віднести до категорії sandbox. Їх сотні! але я постарався вибрати ті, які захоплять вас з перших хвилин, і не відпустять дуже довго.