Недавній політ космічного літака virgin galactic показав, що на швидкостях набагато вище швидкості звуку маневри повітряного судна вкрай обмежені. Особливо небезпечно це на етапі приземлення, що загрожує катастрофою як для самого судна, так і для всього іншого на його шляху. Автопілот банально не встигає оцінити всі параметри польоту, але китайські фахівці, схоже, знають, як це виправити.

Секретний прототип китайського гіперзвукового повітряного судна. Джерело зображення: cctv

У китайському рецензованому журналі tactical missile technology опублікована стаття, в якій фахівці впс народно-визвольної армії китаю заявили, що вони внесли ряд істотних поліпшень в засекречену модель гіперзвукового безпілотника, що дозволить повітряному судну на швидкостях понад 5 чисел маха виходити на безпечну для себе і оточуючих траєкторію посадки. Апарат virgin galactic, нагадаємо, рухався зі швидкістю близько 3 маха, і це вже склало проблему.

Для заходу на посадку на швидкості 5 маха з висоти 30 км, наприклад, гіперзвукові двигуни судна повинні відключитися за 200 км до злітно-посадкової смуги. У разі помилки з курсом гіперзвукові двигуни вже не включити. Посадка повинна здійснитися за одну спробу і в точно заданому повітряному просторі. Сучасні бортові комп’ютери для таких швидкостей не встигають розрахувати режими зниження з використанням всього спектру даних, тому було вирішено зупинитися тільки на вимірі двох величин: тиску повітря і висоти.

Унікальність ідеї китайських фахівців в тому, що вони запропонували розраховувати для кожної посадки три моделі зниження замість зазвичай однієї. Залежно від даних про висоту і тиск буде вибиратися та чи інша модель зниження. З таким обсягом інформації бортові комп’ютери встигають впоратися. В іншому випадку з гіперзвуковими польотами буде як у випадку з космольотом virgin galactic-цей вид транспорту буде вилітати за дозволені повітряні коридори і становити загрозу для звичайного пасажирського повітряного транспорту.

Загалом мова йде не тільки про безпілотники. У китаї запущена програма створення пасажирських гіперзвукових літаків. Таке судно за годину повинно буде доставляти десять пасажирів в будь-який куточок землі. Керованість і здатність до точних маневрів, що сьогодні немислимо без комп’ютерів, буде однією з проблем на цьому шляху.