У поточному році криза в автомобільній галузі привернула увагу до проблем напівпровідникової промисловості, але фундамент для структурних змін був закладений ще в минулому році. Швидких рішень для виниклих проблем не існує, а тому всім учасникам ринку слід прислухатися до контрагентів і шукати вихід спільними зусиллями.

Джерело зображення: tsmc

Видання the new york times опитало кількох учасників ринку на тему змін, з якими їм довелося зіткнутися з початку пандемії. Як відомо, дефіцит напівпровідникових компонентів найгостріше відчувається в тому сегменті ринку, який використовує зрілу літографію і виробляє досить прості вироби. За оцінками випускаючої мікроконтролери компанії microchip technology, попит зараз перевищує пропозицію приблизно на 50 %, і економічно раціональних способів швидко скоротити це відставання просто не існує.

Ринок напівпровідників став ринком продавця. Саме постачальники і виробники зараз можуть диктувати умови клієнтам і формувати вигідну для себе цінову політику. Багато виробників найпростіших напівпровідникових чіпів раніше ледь балансували на межі окупності, а тепер вони отримали можливість формувати довгострокові контракти і співпрацювати із замовниками в сфері розширення виробничих потужностей. Використання коштів великих клієнтів для нарощування обсягів виробництва продукції стало звичайною практикою. Контракти тепер укладаються мінімум на 12 місяців, хоча деякі з великих контрактних виробників готові формувати свої взаємини з клієнтами на основі п’ятирічних планів і прогнозів. Тільки при такому горизонті планування виробники можуть бути впевнені, що інвестиції в збільшення обсягів випуску продукції у високим ступенем ймовірності окупляться.

У більш вигідному становищі опиняються ті замовники, які здатні покладатися на послуги кількох виконавців. Правда, зараз це слабо допомагає виграти у витратах, але зате в тій чи іншій мірі гарантує стабільність поставок продукції, що не менш важливо в умовах, що склалися.

Експансія виробництва теж влітає в копієчку. Раніше виробники недорогих компонентів могли придивлятися до вживаного обладнання, що сильно знижувало витрати на збільшення обсягів виробництва. Зараз всі запаси обладнання на вторинному ринку виснажені, а нове має на увазі виділення зовсім інших бюджетів і збільшення термінів окупності. Крім того, поставки нового обладнання затягнуться на рік або півтора, а вирішити проблему дефіциту клієнти вимагають вже зараз.

Коливання цін на ринку напівпровідникових компонентів заслуговують окремої згадки. За деякими позиціями ціни зросли в двадцять разів, а терміни очікування замовлень перевищують один рік. Розробникам електронних пристроїв в результаті доводиться переробляти проекти по п’ять-шість разів, адаптуючись під ті компоненти, які є в наявності. Деякі компанії відправили команди розробників в китай, оскільки так вони будуть ближче до елементної бази, яка постійно змінюється.

До прямих переговорів з розробниками компонентів перейшли і автовиробники, які до цього намагалися діяти через підрядників. Зберегли власну виробничу базу розробники чіпів дуже розраховують на субсидії влади. Навряд чи на них можна одноосібно покладатися при плануванні витрат бізнесу, але оптимізувати інвестиційний бюджет вони безумовно допоможуть.