Дуже багато користувачів чекають нову платформу intel на чіпсеті z690 у виконанні сокета lga1700. Одні її чекають чисто зі спортивного інтересу, купувати вони її не збираються, але зате з радістю обговорять на всіляких форумах і конференціях. Роблять вони це для того, щоб з’ясувати, що з себе представляє ця платформа на старті і чого від неї очікувати в майбутньому.

Друга категорія вже приготувала гроші і готова перейти на нове «залізо», яке докорінно відрізняється від усього того, що ми всі бачили раніше.

Така різка зміна поколінь в історії зміни платформ буває нечасто. Останній раз щось подібне було пов’язано з виходом нового покоління процесорів intel sandy bridge і, звичайно ж, революція amd ryzen. З першого моменту пройшло рівно 10 років, прадід i7-2600k скоро потисне руку i9-12900k і піде на спокій, на цей раз назавжди. Так що настала пора великих змін!

Так як в мережі інтернет міститься вже багато різної інформації про майбутню платформу, і я себе в даному випадку відношу до першої групи, то я вирішив зібрав всі факти і узагальнити всі плюси і мінуси цієї нової платформи.

Плюси:

1. Новий стандарт оперативної пам’яті-ddr5. Перший плюс-збільшена частота роботи оперативної пам’яті. Нижче стандартне, за замовчуванням, напруга для її роботи. Менше нагрівання. Можливість появи більш ємних модулів, від 64гб і вище.

2. Застосування нової dmi шини 4.0 x8, яка забезпечує зв’язок між процесором і системною логікою. Надбавка складе дворазове збільшення пропускної здатності цього інтерфейсу по відношенню до попереднього покоління.

3. Збільшена кількість процесорних ядер, по відношенню до попереднього покоління процесорів.

4. Зростання ips-кількості операцій за 1 такт. Intel заявляє про підвищення ipc на 19% в порівнянні з процесорами, що належать до попереднього покоління процесорів rocketlake.

5. Гарантована сумісність з windows 11 і як наслідок – довший період використання цієї нової операційної системи. Розширена підтримка з боку виробників пристроїв і отримання нових драйверів.

6. Підтримка бездротових адаптерів wi-fi 6e / 7 з коробки.

7. Нарешті наявність 12 ліній pci-e 4.0 і 16 ліній pci-e 3.0.

8. Застосування більш швидкого інтегрованого графічного процесора в cpu c 96 блоками з nextgen архітектурою intel xe.

Мінуси.

1. Більш висока вартість оперативної пам’яті нового стандарту.

2. Нове кріплення кулерів не дасть вам встановити ваш топовий охолоджувач, якщо він залишився з попереднього апгрейда.

3. Загальна вартість володіння платформою на самому початку анонса буде вище, ніж якщо б ви купили щось зараз на чіпсеті z590.

4. Можливість появи багів і почуття першопрохідця або піддослідного кролика, як ситуація з помилкою в чіпсеті intel p67 b2 і b3 ревізії за часів процесорів intel sandy bridge. Від таких ризиків немає ніяких гарантій.

5. Гетерогенні або малі ядра можуть некоректно взаємодіяти з використовуваним вами» застарілим ” або не готовим до них програмним забезпеченням.

6. Швидка ddr5 пам’ять може працювати повільно в разі використання високошвидкісних планок пам’яті завдяки використанню нової логічної схеми роботи контролера пам’яті. Алгоритм роботи озп переключиться в режим gear 2 або gear 4, тобто його частота знизиться в два або чотири рази відповідно. Схожим чином працює контролер пам’яті в cpu rocket lake-s і amd ryzen. Тому з гіркотою згадуємо останній нормальний контролер пам’яті в процесорах intel 10-го покоління.

офіційний реліз процесорів intel core 12-го покоління (alder lake-s) і материнських плат lga1700/z690 повинен відбутися 19 листопада. Молодші набори системної логіки (h670, b650, h610), представлять на виставці ces 2022, яка буде проходити в січні майбутнього року.

А в продаж нові материнські плати на нових чіпсетах надійдуть ще пізніше, за попередніми відомостями ближче до весни. Так що це теж можна вважати своєрідним мінусом. Мінусом очікування або ждуна.

разом, якщо зважити всі плюси і мінуси майбутньої флагманської платформи intel 12-го покоління, то я можу сказати наступне. Плюси переважують в своїй кількості. В основному вони вони орієнтовані на збільшення продуктивності системи, як і повинно бути.

Мінуси в основному фінансового плану: нова платформа вимагає значних вкладень. Доведеться заново купити новий кулер і нову оперативну пам’ять. Тому, якщо ви готові на фінансові витрати, мінусів стане менше. Але також існує програмний ризик несумісності нової платформи зі старим пз або форс-мажорних обставин. Але ці ризики мінімальні.

Підсумковий вибір, як завжди, залишається за покупцем, який голосує рублем і серцем. Я поки поспішати не буду, почекаю анонса і перших тестів, а потім зроблю висновок, чи варто апгрейд свічок чи ні.