Вплив високого кров’яного тиску на здоров’я мозку – це те про що вчені не втомлюються дискутувати, і все більше досліджень пов’язують гіпертонію зі зниженням когнітивних функцій в більш пізньому віці. Нове дослідження дозволило з’ясувати, коли саме починає розвиватися ця взаємозв’язок, і виявило, що вона не тільки проявляється в більш ранньому віці, ніж передбачалося, але і що навіть ті, у кого артеріальний тиск знаходиться на верхній межі нормального рекомендованого діапазону, можуть піддаватися ризику передчасного старіння мозку.

Зростаюча кількість досліджень підтверджує існування взаємозв’язку між високим кров’яним тиском і легкими проявами когнітивних порушень, а в одному з досліджень навіть була виявлена зв’язок з діабетом. У той же час, дослідження показали, що нормалізація кров’яного тиску може уповільнити темпи зниження когнітивних процесів, і що цього можна досягти навіть за допомогою звичайних ліків від гіпертонії для поліпшення кровотоку.

Проте, залишається багато нез’ясованих питань: як саме кров’яний тиск впливає на мозок і на якому етапі життя воно починає діяти. У пошуках відповідей на ці питання вчені австралійського національного університету проаналізували 2 000 томограм головного мозку 686 здорових людей у віці від 44 до 76 років, а потім об’єднали їх з даними про кров’яний тиск кожного з обстежуваних, зібраними чотири рази протягом 12 років.

Важливо якомога раніше внести зміни в спосіб життя і раціон харчування, щоб запобігти надмірному підвищенню артеріального тиску, а не чекати, поки воно стане проблемою.

Дане дослідження дало вченим можливість визначити вік мозку кожної людини, що є стандартним показником здоров’я мозку, і отримати нове уявлення про те, який вплив на нього може надавати високий кров’яний тиск. У дорослих нормальний кров’яний тиск відповідає показникам 120/80, а оптимальне – 110/70. Згідно з аналізом, проведеним групою дослідників, навіть ті, хто знаходився на більш високій межі цього” здорового ” діапазону, піддавалися ризику прискореного старіння мозку, і тому прагнення до оптимального артеріального тиску може мати велике значення.

“важливо, щоб ми ввели зміни в спосіб життя і дієту на ранніх етапах життя, щоб запобігти надмірному підвищенню артеріального тиску, а не чекати, поки воно стане проблемою”, – говорить один з авторів дослідження професор вальтер абхаяратна. (австралійський національний університет) ” виявилося, що в порівнянні з людиною зі стійким артеріальним тиском 135/85, у людини з оптимальним показником 110/70 до моменту досягнення середнього віку мозок виглядає більш ніж на шість місяців молодше.”

Ці результати змусили фахівців виступити із закликом переглянути рекомендації з охорони здоров’я. Але оскільки для того, щоб підвищений кров’яний тиск почав впливати на мозок, потрібен деякий час, вчені підкреслюють, що необхідно звертати увагу на ці показники набагато раніше в житті, і що ефект може почати формуватися навіть у здорових людей у віці 20 років.

“думка про те, що мозок людини перестає нормально функціонувати через високий кров’яний тиск в більш старшому віці, не зовсім вірно”,-говорить автор дослідження професор ніколя чербуен, директор центру досліджень старіння, здоров’я і благополуччя коледжу здоров’я і медицини австралійського національного університету. “це починається набагато раніше і починається у людей з нормальним кров’яним тиском”.