Материнська плата є однією з найважливіших складових комп’ютера. По суті, вона є тим самим зв’язує ланкою між іншими елементами пк і ноутбука. У неї підключається буквально все обладнання: жорсткі диски, відеокарти, оперативна пам’ять, звукова карта, процесор та інше.

До речі, про процесор – щоб його замінити при виході з ладу або на більш потужну версію потрібно дізнатися сокет материнської плати. Саме тому ми і вирішили розповісти вам про це в рамках однієї досить пізнавальної статті. З неї ви дізнаєтеся не тільки як зрозуміти, яка версія сокета у вас, але і що це взагалі таке.

Способів визначити сокет предостатньо-є як апаратні, так і програмні методи. Але про це пізніше.

Що таке сокет

Так, ми вирішили почати з самого початку, щоб ви були підковані буквально у всьому, що стосується пристрою вашого персонального комп’ютера.

сокет – це інтерфейс послідовності підключення cpu (нашого процесора) до самої плати. Як вже було сказано вище, мати є особливою платформою, що зв’язує між собою ряд інших друкованих плат і пристроїв.

Процесори тільки на вигляд один на одного дуже сильно схожі. Однак, насправді вони сильно один від одного відрізняються. Саме тому знання сокета забезпечує можливість покупки “правильного” процесора і його подальшої установки.

Запам’ятайте: процесори не універсальні, а тому не підходять до всіх типів плат. У зв’язку з цим, якщо ви хочете змінити процесор по одній з причин, краще подбати про версію сокета заздалегідь, щоб не випробовувати долю.

• від компанії amd.

Не буде говорити, чиї процесори потужніші-залишимо це питання гікам. Краще пробіжимося по відмінностях:

 1. кількість контактів (від 400 і вище);
 2. типи контактів;
 3. різна відстань для закріплення кулера;
 4. розмір сокета;
 5. наявність або відсутність дод. Контролерів;
 6. наявність або відсутність вбудованої в процесор відеокарти (найбільш часто зустрічається в ноутбуках і їх процесорах);
 7. різна продуктивність.

Як бачите, сокети різних компаній можуть бути і зовсім не сумісні з вашою материнською платою. Тому якщо у вас стояв процесор від intel, а ви збираєте встановлювати на його місце чіп від amd – можете бути впевнені, нічого не вийде.

Як визначити сокет моєї материнської плати

Вище вже було відзначено, що існує предостатня кількість способів. І перший-визначення за допомогою документації, що йде в комплекті з вашим комп’ютером. Якщо ви її не втратили, звичайно ж.

Отже, номер сокета виглядає наступним чином «socket»”, де замість три крапки буде вказана його версія. Там же, де ви знайшли інформацію по сокету, можна виявити і рекомендовані для вашої материнської плати типи процесорів. Ця інформація вкрай важлива і напевно стане в нагоді недосвідченим користувачам, які вперше зіткнулися з подібною проблемою.

Номер socket на самій материнській платі

Практично на кожній материнській платі-за винятком окремих екземплярів, є інформація про сокеті, але щоб виявити її, потрібно постаратися і трошки розібрати свій комп’ютер. Спосіб не з найлегших, але вельми цікавий, якщо ви раніше нічим подібним не займалися.

 1. знімаєте основну кришку. Як правило, вона кріпиться на парі болтиків – досить звичайної фігурної викрутки;
 2. далі потрібно зняти кулер з процесора. Тут є кілька варіантів: він може кріпитися за допомогою затискачів або також на болтиках;
 3. ось він, довгоочікуваний тип сокета: в нашому випадку це lga-1366.

Тепер ви знаєте, який процесор підійде до вашої материнської плати і можете сміливо вирушати за покупками. Якщо сокета там не виявилося, ми можемо знайти його іншими способами.

Програми everest і cpu-z

Швидше за все, з назвами цих програм ви вже неодноразово стикалися раніше. А можливо, навіть і працювали з ними. У будь-якому випадку, ми в черговий раз звернемося до них за допомогою. Почнемо з найбільш “навороченою” – з everest. Ця утиліта, в якій можна знайти буквально будь-яку інформацію, так чи інакше пов’язану з вашою системою. Всілякі характеристики стануть доступні після автоматичного сканування. За зовнішнім виглядом вона вкрай сильно схожа зі стандартним провідником, вбудованим в систему windows. Отже, що нам потрібно зробити, щоб дізнатися сокет материнської плати:

 1. завантажити та встановити програму everest, якщо ви не зробили цього раніше;
 2. запустити її з ярлика на робочому і столі і почекати буквально секунд 10, поки буде просканована вся система;
 3. у меню зліва перейти в розділ “системна плата”, потім пройти в однойменний підрозділ;
 4. з правого боку буде відображена вся інформація про материнську плату – від моделі і до сокета.

І про всяк випадок розповімо, як користуватися безкоштовною утилітою cpu-z в тих же цілях:як бачите, все гранично просто. Витратьте кілька хвилин, щоб не викинути гроші на вітер, купивши невідповідний процесор.